משכנתא לא לוקחים משכנתא מתכננים
מדריך משכנתא אנו בוחנים מחזור משכנתא

בוחרים את תמהיל המשכנתא המתאים לכם

מה גרם לכם לשקול את מחזור המשכנתא דווקא עכשיו? איזה מסלולי הלוואה כדאי למחזר, ואיזה עדיף להשאיר? ולא פחות חשוב: איך תתכננו את מסלולי ההלוואה שיתאימו לכם גם בעוד כמה שנים?

כדי להרכיב את המשכנתא האופטימאלית והמתאימה לכם ביותר, חשוב שתכירו את מסלולי ההלוואה השונים, ואת המשמעות של השילוב ביניהם.

שיקולים בתכנון מסלולי הלוואה

לכל אדם יש צרכים שונים ויכולות שונות, ולכן כל מי שמתכנן משכנתא נותן דגש לצורך אחר. עם זאת, קיימים פרמטרים שתמיד חשוב לקחת בחשבון כאשר מתכננים שילוב מסלולי הלוואה:

1
פיזור סיכונים

זאת על מנת לא להיות תלויים מדי בפרמטר כלכלי אחד. למשל: אם חלק גדול מדי מהמשכנתא צמוד למדד, אז עליית מדד עתידית יכולה “להקפיץ” את התשלומים.

לחץ לפתיחה ולסגירה

2
גמישות בביצוע שינויים בהלוואה

יתכן ובעתיד, לפני תום תקופת המשכנתא, תרצו לשנות חלק ממסלולי המשכנתא (מחזור משכנתא), או להחזיר חלק מההלוואה (פירעון מוקדם). במקרה זה תידרשו לשלם עמלות פירעון מוקדם. יש מסלולים בהם תוכלו לפרוע את ההלוואה או לשנות מסלול הלוואה תוך תשלום של עמלות פירעון מוקדם מופחתות או ללא תשלום בכלל (למעט תשלום עמלה תפעולית).

לחץ לפתיחה ולסגירה

3
שינויים ביתרת ההלוואה

יש לבחון מה יקרה ליתרת ההלוואה לאורך זמן, האם יתרת ההלוואה יורדת או שיתרת ההלוואה יכולה לעלות בשנים הראשונות   (למשל בגלל הצמדה למדד המחירים לצרכן).

לחץ לפתיחה ולסגירה

4
חשיפה לשינויים גלובליים

הלוואות במטבע חוץ נתונות להשפעה של שינויים גלובליים שקורים מחוץ למשק הישראלי. לכן, בהלוואות אלה, קיימת אפשרות שההחזר החודשי שלכם בשקלים) ישתנה במידה משמעותית

לחץ לפתיחה ולסגירה

5
העלות הכוללת של המשכנתא

כלומר: הסכום הכולל והסופי אותו אתם משלמים על המשכנתא לאורך כל תקופת ההלוואה (הסיכום של כל התשלומים החודשיים).

לחץ לפתיחה ולסגירה

6
הגבלת תמהיל ההלוואות בריבית משתנה

על פי הנחיית בנק ישראל קיימות הגבלות על תמהיל המשכנתאות החדשות אותן אתם יכולים לקחת. לעומת זאת, אם אתם ממחזרים משכנתא תוכלו להישאר עם שיעור רכיב הריבית המשתנה, וזאת במידה ואתם עומדים במיגבלות בנק ישראל כפי שהיה במשכנתא המקורית. במידה ואינכם עומדים במגבלות אלו יש להפחית את רכיב ההלוואה שאינו עומד במיגבלות (במקרה של תוספת סכום למשכנתא, המגבלה תחול רק על התוספת).

עם זאת, שימו לב: אם אתם שוקלים לצמצם את רכיב ההלוואות בריבית משתנה – לא תוכלו לחזור ולהגדיל אותו בעתיד, כל עוד ההנחיה של בנק ישראל בתוקף.

המחשה: נניח שכל המשכנתא שלכם במסלול הלוואה על בסיס הפריים. במקרה כזה, אם תבחרו למחזר להרכב של 50% על בסיס הפריים ו- 50% בריבית קבועה צמודה, בעתיד לא תוכלו להגדיל בחזרה את אחוז הפריים בהרכב המשכנתא.

לקריאת ההנחיה במלואה באתר בנק ישראל

לחצו כאן 

לחץ לפתיחה ולסגירה

ריכוז מסלולי ההלוואה

כדי להקל עליכם להבין את ההבדלים המרכזיים בין מסלולי ההלוואה השונים, ריכזנו אותם עבורכם בטבלה.
הנתונים המופיעים בטבלה לעיל הינם נתונים כלליים בלבד המסופקים לכם על מנת שתקבלו מושג כללי לגבי מסלולי ההלוואה. יחד עם זאת, תנאי ההלוואה ייקבעו פרטנית בלאומי למשכנתאות בעת קבלת ההלוואה ועל פי מסמכי האשראי המחייבים.

שילוב מסלולי הלוואה

אנחנו יודעים שבחירת משכנתא היא פעולה מורכבת. כל אדם הוא עולם ומלואו, עם צרכים, יכולות ורצונות שונים, וכדי לקבל את המשכנתא המתאימה ביותר עבורכם, שתענה על כל הצרכים שלכם, בדרך כלל יש לתכנן שילוב של מסלולי הלוואה שונים, דהיינו תמהיל.

חשוב לדעת כי אין דבר כזה, “תמהיל משכנתא נכון”. יש תמהיל מסלולי הלוואה שנכון עבורכם – להיום. חשוב מאוד שתיפגשו עם בנקאי משכנתאות של לאומי למשכנתאות. הוא ילמד את הצרכים והמאפיינים שלכם ויעזור לכם לתכנן את המשכנתא המתאימה לכם ביותר.
כדי לסייע לכם עד לפגישה זו, בחנו את ביצועי מסלולי ההלוואה השונים, תוך התבססות על נתונים כלכליים מהעשור האחרון, בעזרת מודל שנבנה על ידי חברת ”Modelity Technologies“. על בסיס נתונים אלה, בצירוף הידע המצטבר והניסיון שלנו, ריכזנו עבורכם דוגמאות ממגוון אפשרויות של שילובי משכנתא, לבחירתכם:

שילוב להתחלה קלה

שילוב מסלולי הלוואות המאפשר לכם החזר חודשי התחלתי בסכום נמוך יחסית בשנים הראשונות להחזר המשכנתא וזאת ביחס לשילובים אחרים.

 

לחץ לפתיחה ולסגירה

שילוב כלכלי

שילוב מסלולי הלוואות המאפשר לכם ליהנות מעלות כוללת נמוכה יחסית של כלל ההחזרים לאורך כל תקופת ההלוואות, וזאת ביחס לשילובים אחרים.

לחץ לפתיחה ולסגירה

שילוב גמיש

שילוב מסלולים המתאים בעיקר למי שחשובה לו הגמישות בביצוע שינויים בהלוואות בתדירות גבוהה יותר ובעמלות פירעון מוקדם מופחתות, וזאת ביחס לשילובים האחרים.

לחץ לפתיחה ולסגירה

שילוב סולידי

שילוב מסלולי הלוואות המאפשר לכם החזר חודשי יציב יחסית, עם תנודות קטנות יותר לעומת שילובים אחרים.

לחץ לפתיחה ולסגירה

שילוב מצטמצם

מבטיח לכם יתרת הלוואה פוחתת כל חודש, לאורך כל תקופת ההלוואה.

 

שיטת השילובים נועדה להמחיש כיצד ניתן להתאים את תמהיל המשכנתא לצרכים כלליים שונים. עם זאת, ברור לנו שלכל אדם יש צרכים ורצונות משלו ולכן חשוב להיפגש עם בנקאי המשכנתאות שלנו, אשר ילמד להכיר אתכם ויעזור לכם לבצע את ההתאמות הנדרשות ולהרכיב את שילוב המשכנתא המתאים ביותר עבורכם.

 

 

*אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל

לחץ לפתיחה ולסגירה